Planeta Země 3000

Vloženo: 10.10.2014 | Autor: admin | Zobrazeno: 1167x

Naše škola se zapojila do projektu PLANETA ZEMĚ 3000.

V rámci projektu PLANETA ZEMĚ 3000 shlédli 26. 9. 2013 studenti tříd 1. G, 2. G a 3. O komentovanou projekci filmu MADAGASKAR aneb příběh pradávné Lemurie.

Projekce byla rozdělena do pasáží zabývajících se různou tématikou:

Lemuři, Chameleoni, Geologická minulost Země a Madagaskaru, Baobaby, Malgaši, Vanilka, Trnitý buš, Madagaskar jako jedna z nejchudších zemí světa, Ekologické problémy Madagaskaru, Malgašské tradice, zvyky a rituály

Studenti se seznámili s unikátní faunou a florou Madagaskaru (z níž téměř 90% jsou druhy endemické) - sledovali jedinečné záběry ze života tlupy lemurů kata, náročné hledání jednoho z údajně nejošklivějších zvířat na světě ? ksukola ocasatého, jedinečné schopnosti chameleonů, majestátnost baobabů,...Dále sledovali bouřlivou geologickou minulost tohoto čtvrtého největšího ostrova a s ní související obrovskou biodiverzitu, úžasné scenérie několika tamějších národních parků, ojedinělé ekosystémy (trnitý buš, mangrovové porosty, tropické deštné lesy, savany, mokřady, vápencová skaliska, alkalické jezero, skalní města?). Zajímavé byly také filmové pasaže týkající se života domorodých obyvatel - Malgašů - všední život ve vesnici, tradice, rituály, unikátní kultura s prolínajícími se vlivy asijskými, africkými, muslimskými i středoevropskými. V neposlední řadě bylo pojednáno o závažných problémech ekologických (chudoba s ní související odlesňování, nutnost ochrany mizejících biomů).

Po zhlédnutí každé pasáže následoval komentář odborných lektorů zaměřený na vyložení, prohloubení a osvojení si učiva z biologie, zeměpisu, ekologie, enviromentálních věd, společenských věd, dějepisu, kulturní antropologie, ale i hudební a estetické výchovy. Velký důraz v rámci celého projektu je kladen na mezipředmětové propojení.

Na závěr akce obdržel každý ze studentů dárek - časopis Koktejl, škola obdžela výukové DVD, výukové karty a pracovní listy k programu Madagaskar.

Více informací včetně fotogalerie a krátké videopasáže na www.planetazeme3000.cz