PARTNEŘI
Kotva
Aktuality
STŘEDA 21.3.
19.3.2018
Hodina moderní chemie (dozor Krásová)
1.h – 2.G + 3.G – chemie a barvy – uč.5
PÁTEK 16.3.
13.3.2018
3.G – Týden mozku AV ČR
Sraz: 8:40 před AV (Národní 3, 117 20 Staré Město)
Doprovod: Krásová
 
 
ČTVRTEK 15.3.
13.3.2018
Hodina moderní chemie – úvod do chemie (dozor Krásová)
2.hodina – 1.G - učebna 5
 
ÚTERÝ 13.3.
12.3.2018
2.G – projekce filmu v rámci festivalu Jeden svět
Sraz: 8:10 před kinem Atlas (Sokolovská 1, Praha 8, metro Florenc)
Vstupné: 60 Kč
Doprovod: Krbcová
Po projekci návrat do školy – chlapci – tv + kdo má odpolední vyučování
STŘEDA 7.3.
2.3.2018
1.G + 3.G – divadlo Alfréd ve dvoře hra „28 dní“
Odchod po 2.vyučovací hodině (návrat na odpolední vyučování – výtvarná praktika, tvůrčí psaní)
Vstupné: 100 Kč (vybere třídní učitel)
Doprovod: Čelko

 

MATURITNÍ PLES
8.3.2017

Všechny ročníky gymnázia i učiliště, kteří na maturitním plese budou šerpováni či dostanou stužku, se dostaví v pátek 9.2.2018 do Hotelu Olšanka v 11:00 hodin na zkoušku před plesem.

After párty se bude konat v Clubu Fatal. Upozornění pro žáky mladší 18 let: na after párty jste vítáni, u vstupu dostanete náramek, který však značí žádné pití alkoholických nápojů. Adresu Clubu Fatal naleznete při otevření linku http://www.fatalclub.cz/.

PÁTEK 9.2. ŘEDITELSKÉ VOLNO
5.2.2018

V pátek 9.2.2018 je, z důvodu příprav na maturitní ples, vyhlášeno ředitelské volno. 

INFORMACE O LYŽAŘSKÉM KURZU - ČERNÁ HORA
26.1.2018

Termín: 28.1. - 2.2.2018
Místo ubytování: Jánské Lázně - Černá hora, hotel Černá hora www.cernabouda.cz
Odjezd: neděle 28.1.2018 v 11:00 hodin, parkoviště u polikliniky Budějovická (Antala Staška 1670/80, 140 00, Praha 4, metro C)
Návrat: pátek 2.2.2018 v 17:30 hodin na stejné místo
Doklady: kartička pojištěnce, potvrzení o bezinfekčnosti, potvrzení o seřízení vázání
Stravování: plná penze
Kapesné: dle uvážení - občerstvení v hotelu a na běžkařských výletech, pro sjezdaře 600 Kč na vleky
Vedoucí kurzu: PaedDr. Jan Vocetka, tel.: 725 358 866

MATURITNÍ PLES 2018
14.12.2017

Lístky na maturitní ples, který se koná 9.2.2018 v hotelu Olšanka, Táboritská 23/100, Praha 3, lze koupit u žáků 4.G - Barbory Bochňákové a Terezy Přikrylové. Lístky lze objednat i prostřednictvím školních emailů.

 
 
Naše učiliště

 
 
Ověřená firma
Gymnázium bratří Čapků a První české soukromé střední odborné učiliště s.r.o. - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz
 
 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v rámci Výzvy – Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro SŠ a VOŠ I, v souladu s ustanovením § 14 odst. 4 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, rozhodlo o poskytnutí dotace pro naši školu na projekt s názvem GBČ PČS SOU Šablony I, s registračním číslem CZ.02.3.X/0.0/0.0/16_042/0005511. Dotace je čerpána od 1. 9. 2017 na platy školního speciálního pedagoga a školního psychologa, vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti čtenářská a matematická gramotnost, cizí jazyky, osobnostně sociální rozvoj, kariérové vzdělávání, polytechnické vzdělávání, výchova podnikavosti a projektová výuka a stáže pedagogů u zaměstnavatelů. Cílem dotace je zlepšení kvality vzdělávání a výsledků žáků v klíčových kompetencích.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

 
 
Mapa webu
A
A
A

Exkurze ve věznici Pankrác

Vloženo: 18.4.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 520x
Dne 5.4.2017 jsme navštívili vazební věznici na Pankráci. Věznice funguje již od roku 1889. Při vstupu do první z mnoha budov jsme museli veškeré naše věci uložit do skříněk a s sebou bylo možné si vzít pouze kapesník a občanský průkaz. Vše co šlo bylo uzavřeno mřížemi. Za první mříže mohli pouze čtyři lidi, kteří tam v zápětí odložili své občanky. Následovali další mříže, za kterými se nacházela taková malá ‘‘letištní‘‘ kontrola, kdy naše kabáty a potom i my samotní jsme byli prohlíženi. Další mříže, další a další. Malý drátem ohraničený dvorek a další mříže.

Těžké červené dveře, za kterými se vězni nacházeli naháněly hrůzu. Bohužel až po příchodu do věznice mi došlo, jak nepříjemné to musí být pro vězně, že tu jsou pro nás expozicí. Pár minut po příchodu jsme prošli kolem vystrašeného pána, který byl na první cele- čekačce, kde vyčkával kam ho přiřadí. Seděl tam a my procházeli kolem něho a poslouchali výklad pána, který ve vězení pracuje.  Ve věznici jsme potkávali spousty asiatů a poté jsme i zjistili, že polovinu věznice tvoří cizinci. Věznice má více pater a více oddělení. Muži a ženy jsou odděleni a také jsou celkově odděleni podle chování. Pokud mají chování naprosto v pořádku mají oddělení s nejmenší ostrahou.

Měli jsme každý tu možnost se podívat do cely. Cely jsou velice malé s jednou palandou, záchodem, umyvadlem a oknem. V celách jsou vězni podle toho jestli kouří nebo nikoliv. Záchodové trubky vyčnívají ven z cel aby se vězení vyhnulo riziku oběšení se nebo schovávání věcí dovnitř. Při procházení kolem vězňů se vězni museli otočit čelem ke zdi a dát ruce a nohy od sebe. Když jsme kolem nich procházeli poprvé, zahlédli jsme i bufet, kde mají možnost si nakoupit tiskoviny, tabák i jídlo. Vězni mají i možnost volat známým či rodině, pokud jsou schopní si zaplatit kredit.

Ve vězení není nic zdarma, tím se nám všem vyvrátila fáma, že se bezdomovci nechávají radši v zimě zavírat do vězení. Základní balíčky s toaletním papírem a zbylou hygienou si platí. Mají možnost si na tyto náklady vydělávat v práci, kde pracují na zakázku s kovem. Také je možné aby se peníze odečítaly z účtu nebo je zasílala rodina. Dozorci nám sdělili, že veškeré peníze, které vězňům chodí, jim taky zůstávají. Jedna ze lží, které nám tam museli sdělit. Z toho co vím si věznice bere půlku, ať už dozorci, nebo komu se to dostane do ruky, ale vězňům celá částka niky nedorazí.

Další z věcí, která mne zaskočila je mytí, které mají povolené na pět minut dvakrát týdně – s výjimkou žen jednou v měsíci. Vše mi na věznici – resp. na tom co dozorci povídali – přišlo v pořádku a rozumné, až na hygienu, která mi přijde důležitá a sdílet malý pokoj s někým kdo se několik dní nemyl nemusí být vůbec příjemné.  

Po prohlídce vězení, která otřásla převážnou většinou holek- na klucích jsem nic nepoznala- jsme šli navštívit památník vazební věznice, které je pouze pro zaměstnance, nebo při exkurzích.

Památník Pankrác vznikl po druhé světové válce v prostorách bývalého popraviště tzv. sekyrárny, aby připomínal zrůdnost nacismu a hrdinství těch, kteří mu odporovali za cenu vlastního života. Tato prohlídka mne sebrala více než prohlídka věznice. Povídání si, koukání na figuríny a fotky nebylo tak děsivé jako dvě místnosti vedle.

V jedné dříve probíhal „soud“ a v druhé poprava. Vše bylo na svém starém místě, jediné s čím se hýbalo byla gilotina, kterou Němci shodili do Vltavy, odkud byla v celku znovu vylovena. Místnost s gilotinou byla kachlíčkovaná. Všude byly bílé kachličky a háky, na kterých visely oprátky. Ze stěny čouhala dlouhá hadice a nad ní kohoutky. Po popravě gilotinou, kterou prováděl kat Alois Weiss se mrtvola odnesla a místnost se oplachovala od krve. Uprostřed další místnosti se nacházel kanál, kolem kterého se skládaly mrtvoly aby z nich odtékala krev a poblíž kanálů zbytky rakví.

Věznice spolu s památníkem mi pokazili den a ještě pár dalších. Jelikož věznice tvoří jeden malý svět, přišlo mi to srovnatelné s nemocnicí nebo nějakým školním výletem, až na to, že z nemocnice a výletu jsme za několik dní doma. Až na to, že prožíváte normální dny a můžete dělat chyby, za které vás nikdo netrestá delším pobytem ve vězení či kratším sprchováním.

K pánovi, který nás vězením prováděl jsem měla mnoho otázek, ale na většinu z nich mi nemohl odpovědět. Jedna z nich směřovala k mladíkovi, kterého v prosinci ve vězení zabili dávkou metadonu, která nebyla určená pro něj. Závislému už delší dobu dávali dávky metadonu (náhrada za heroin) a neobjasněnou chybou dostal silnou dávku muž, který závislý nebyl. O muže se nikdo dvacet hodin nestaral a poté zemřel. Po čtyřech hodinách strávených na Pankráci jsme se rozloučili se slovy „Snad se už nikdy neuvidíme, sbohem“.

Text: Tereza Ravera, žákyně 2.ročníku gymnázia