Festival vědy 2017

Vloženo: 18.9.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 897x
Dne 6.9. 2017 se žáci 3.G, 4.G, 2.KS a 2.CS zúčastnili akce Festival vědy, jenž je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí a jehož úkolem je představit populárním a interaktivním způsobem přírodovědné a (nejen) technické obory formou zajímavých prezentací a nevšedních pokusů. Žáci se mohou u stánků jednotlivých vysokých škol seznámit se širokým spektrem zajímavých oborů (a třeba si ujasnit, jakým směrem nasměrovat své pomaturitní studium). Dále mají možnost nahlédnout do činnosti mnoha zajímavých ( nejen) vědeckých pracovišť a sami si některé vyzkoušet.

Naše žáky zaujali stanoviště např. Filozofické fakulty ( zde si vyzkoušeli lingvistický kvíz), 1.a 3. lékařské fakulty (kde si mohli zopakovat anatomii lidského těla či zásady péče o chrup), planetária (s mapou hvězdné oblohy a filmem  o vzniku vesmíru a naší planety), Kriminalistického ústavu (daktyloskopie), VŠCHT (s ukázkami poutavých pokusů s kapalným dusíkem či suchým ledem), fakulta biomedicínského inženýrství (nanotechnologie, ne-newtonovská tekutina), Astronomického  ústavu (pozorování Slunce dalekohledem se speciálním filtrem, Fyzikálního ústavu (barevnost motýlých křídel v závislosti na poloze vůči světlu), Farmaceutické fakulty  (poznávání  léčivých rostlin), ČVUT (expozice: Technika pro zdraví – glukometr), Lesnické a dřevařské fakulty (zpracování dřeva, určování paroží), Městské policie hl. m. Prahy (řešení dopavních situací), Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (vybavení sanitky, vyzkoušení poskytnutí první pomoci na figuríně), Ústavu chemických procesů AV ČR (recyklace biomasy), a dále stánky :Využití mikroorganismů pro zdraví a technologie (ochutnávka různých stádií výroby piva, pěstování řas a jejich využití), Fyzika převážně nevážně (pokusy s vakuem a gravitací), Stanice přírodovědců (rozpoznávání chemických látek čichem,pokus „Faraonův had“).

Téma letošního ročníku znělo: Věda pro zdraví, v jehož duchu probíhaly také doprovodné přednášky.

Naši žáci si vybrali přednášku na téma: Skutečnosti a mýty o mase, na které se dozvěděli mnohé o složení a zpracování masa a masných výrobků.