Přednáška výpočet hodnoty Ludolfovy konstanty

Vloženo: 22.1.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 882x
Na půdě našeho gymnázia proběhla přednáška Dr. Vejchodského z Matematického ústavu Akademie věd ČR s ukázkami více než 2200 let starého výpočtu hodnoty Ludolfovy konstanty. Žáci viděli výklad postupu, jak Archimédes počítal iracionální číslo Pí s přesností na svou dobu nevídanou. Jeho metoda stále nebyla po 1300 let překonána. Je totiž zajímavé, že pokud jeho postup vyjádříme tzv. moderním způsobem, získáme vzorec, se kterým mají dnešní počítače problémy. Žáci vytvářeli při společné diskusi hypotézy definice konstanty v euklidovské geometrii. Pokoušeli se o řešení planimetrických a stereometrických úloh s použitím iracionálního čísla Pí a výpočtu obvodu a obsahu kružnice podle původní definice Archiméda.