Přednáška Historie geometrie

Vloženo: 27.4.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 834x
Na našem gymnáziu se konala další přednáška z Akademie věd ČR, tentokrát pana Dr. Horáka z Astronomického ústavu. Žáci viděli ukázku neeuklidovské geometrie s použitím nejen v pozemské geodézii a astrofyzice při porozumění neprobádaných zákonitostí vesmíru. Název přednášky: Historie geometrie od měření Země po objev neeuklidovské geometrie a její využití v popisu světa bezpochyby předčil očekávání. Žáci vytvářeli při společné diskusi vlastní hypotézy v oboru euklidovské geometrie. Žáci viděli, že součet úhlů v obecném trojúhelníku nemusí být vždy 180°, jak se učili na základní škole. Pokud je trojúhelník umístěný na kulové nebo hyperbolické ploše, mají vnitřní úhly trojúhelníka větší nebo i menší součet. Podobně se přesvědčili, že rovnoběžky vynesené na planetě Zemi rozhodně nejsou rovnoběžné. Názorné ukázky pana profesora žáky velmi zaujaly a přiměly k mnoha dalším otázkám a diskuze pokračovala v příjemně zvídavém duchu. Příští přednáška je naplánována na záhadně přitažlivé téma Nekonečno.