Odborná praxe žáků II. a III. ročníku

Vloženo: 26.3.2019 | Autor: brand | Zobrazeno: 1194x

Příkaz ředitelky školy k odborné praxi

Ve II.a III. ročníku pak žáci absolvují týdenní odbornou praxi ve zvoleném oboru/ instituci – dle svého zájmu, což jim umožní získat reálnou představu o konkrétní profesi.

Hlavním cílem odborných praxí je umožnit žákům gymnázia setkat se s požadavky, nároky a možnostmi reálného pracovního prostředí v oborech jejich zájmu. Odborná praxe by měla posílit sociální a pracovní kompetence a usnadnit tak žákům výběr vysoké školy nebo dalšího pomaturitního vzdělávání a následně vstup na pracovní trh. Rozvíjí sebepoznání, sebereflexi, samostatnost, podporuje motivaci k učení a komunikační dovednosti. Odborná praxe by tedy měla eliminovat zkreslené nebo neúplné představy o oboru jejich zájmu, kdy v současné době není výjimkou, že studenti vysokých škol po roce studium ukončují s argumenty, že od oboru čekali něco jiného, což je na škodu nejen samotným studentům, ale i společnosti jako celku.

Podporujeme rozvoj žáků činnostmi v reálných pracovních situacích a zdůrazňujeme význam školního i mimoškolního vzdělávání a uplatnění na trhu práce. Rozvíjíme kontakty s odborníky z praxe, kteří žákům umožní získat představu o reálném pracovním prostředí, činnostech a možnostech praktického uplatnění znalostí a dovedností získaných ve škole včetně komunikace a týmové spolupráce při řešení problémů.

Naši žáci absolvují odbornou praxi například:

• galerie
  • výtvarné ateliéry
  • muzea
  • divadla
  • dětské domovy
  • neziskové organizace, které se zabývají sociální, psychologickou nebo jinou humanitární pomocí
  • úřady
  • knihovny
  • nakladatelství
  • vědecká pracoviště (např. Ústav pro jazyk český
  • a další

Žáci si odbornou praxi vybírají samostatně nebo s dopomocí školy a kariérového poradce vždy v oboru dle svého zájmu nebo budoucího profesního zaměření. Praxe je povinná, s pracovištěm je uzavřen smluvní vztah a na každého žáka pracoviště zpracovává hodnocení o jeho pracovním přístupu.

Odborná praxe přispívá k poznání vlastních priorit a hodnot, silných a slabých stránek, orientaci ve vlastních schopnostech, znalostech, dovednostech, umožňuje odhadnout své možnosti a preference a následně zvolit adekvátní obor dalšího studia či profese.