Přednáška historika PhDr. Tomáše Zouzala

Vloženo: 2.5.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 644x
Dne 13. 4. 2018 proběhla na naší škole zajímavá přednáška historika PhDr. Tomáše Zouzala, bývalého učitele našeho gymnázia, vědeckého pracovníka a v současnosti zaměstnance Ústavu pro studium totalitních režimů. Pan Zouzal se v rámci 20. století specializuje především na období protektorátu, resp. období 1939 – 1945 a i jeho přednáška souvisela s obdobím 30. a 40. let v naší zemi. Téma, které nám odborně a přitom poutavě představil, se týká jednotek SS na našem území. Jde o události, které jsou pro většinu žáků méně známé, jelikož o činnosti SS se ve školách v souvislosti s protektorátem nemluví tolik, jako o působení těchto jednotek na různých místech jinde v Evropě během 2.světové války. Přednáška byla zaměřena na výcvikový tábor SS v prostoru Benešovska a pan Zouzal nám představil toto téma dokonale. Žáci měli možnost graficky sledovat přesné zeměpisné vymezení prostoru, fotografie, pochopit realitu všedního dne v takovýchto střediscích. Dobře byla nastíněna také situace civilního obyvatelstva. Bylo možné též nahlédnout do knihy, kterou přednášející na toto téma napsal. Tato kniha je stejně zajímavá jako přednáška sama. Jde o střípek dějin, který byl přesně doplněn do mozaiky témat, která tvoří celkovou představu žáka o 2.světové válce.