Exkurze augustiniánský klášter sv. Tomáše

Vloženo: 4.6.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 913x
Stejně jako v loňském roce jsme se sešli před Malostranskou Besedou a po chvilce zamířili do cca 50 m vzdáleného kláštera. Konkrétně jde o Augustiniánský klášter a kostel sv.Tomáše. Zde se nás ujal náš pan František, který většinou bývá spolu s bratrem Juanem průvodcem návštěvníků. Tento klášter není však tak turisticky objevený a proto dostat se do něj má jistý „punc“ „exkluzivity.

Klášter se v posledních letech průběžně velmi citlivě stavebně upravuje, takže jsme mohli konečně v plné kráse obdivovat vnitřní atrium (Rajskou zahradu) a přiznám se, že jsem v ní takto se studenty po dokončení seděl vlastně poprvé. Stín čtyř velkých cypřišů, písečné cesty a původní studna s kováním, dávaly člověku na chvíli zapomenout, že 50 m vzdušnou čarou jezdí za zdmi kláštera cinkající tramvaje a probíhá zde každodenní „babylon“ centra Prahy. Nevím jak studenti ( i oni mi připadali okouzlení tou nádherou), ale já jsem se v duchu skutečně přenesl kamsi do Středomoří či Jižní Ameriky nebýt naší moderní vizáže, která „obraz“ narušila, nešlo by určit století, neboť toto atrium takto mohlo vypadat kdykoliv posledních 800 let.

Náš průvodce, který nás na chvíli v této krásné oáze klidu zanechal, se opět vrátil a pokračovali jsme v exkurzi. Kromě erudovaného výkladu, který jsem již tradičně doplňoval, udílel „fortnýř“ František, kterého považuji za velmi vzdělaného a zkušeného muže, různé životní rady studentům. Přišlo mi to velmi pěkné a upřímné.

Během prohlídky nešlo jen o doladění znalostí, které mají studenti z hodin dějepisu. Šlo také o velmi živé propojování současných a minulých témat, které musí člověk v různém věku řešit a myslím, že nám byl velmi plasticky představen středověký i raně novověký člověk, s jeho hodnotami, pochybami a cíli.

Studenti měli možnost vidět na vlastní oči gotickou i barokní architekturu jednoho z nejkrásnějších klášterů v Praze, respektive v celé republice. Vidět křížovou chodbu, kapitulní síň či atrium, to znamená části kláštera o nichž jsme se před nedávnem učili, bylo, myslím, velkým vizuálním zážitkem.

Text: PhDr. Jaroslav Palas