PARTNEŘI
Aktuality
TŘÍDNÍ SCHŮZKY
5.1.2021
Třídní schůzky proběhnou on-line prostřednictvím platformy Zoom pod vedením třídních učitelů, přihlašovací údaje pro jednotlivé třídy budou přístupny v systému EduPage. Termín: 14.1. 2021 - od 18,00 hod. (4.G – od 19,00).
ZMĚNA INFORMAČNÍHO SYSTÉMU
21.9.2020

Probíhá změna informačního systému. Nově od 28.9. bude škola používat informační systém Edupage. Veškeré informace o přechodu na nový systém byly zaslány prostřednictvím stávajícího systému skolaonline.cz. V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na pana Branda na brand@gbc-pcssou.cz nebo 734876483.

VOLITELNÉ PŘEDMĚTY 1.G, 2.G, 3.G
10.9.2020
Seznam 7 volitelných předmětů, z nichž si každý žák vybere 2 předměty, budou umístěny na nástěnce. Zapisování probíhá od pondělí 14.9.2020. První výuka začíná v lichém týdnu od pondělí 21.9.2020. Minimální počet pro otevření semináře je 5 žáků. Maximální počet žáků dle pořadí uvedeného na seznamech, u některých seminářů možnost 5 náhradních míst. Ve školním roce 2020/2021 škola připravila nabídku těchto předmětů: Tvůrčí psaní, Výtvarná praktika, Průvodcovství, Religionistika, Zážitková psychologie, Seminář z latiny a Žurnalistika.

 

 
 
 
Naše učiliště

 
 
Ověřená firma
Gymnázium bratří Čapků a První české soukromé střední odborné učiliště s.r.o. - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz
 
 
Mapa webu

Exkurze augustiniánský klášter sv. Tomáše

Vloženo: 4.6.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1170x
Stejně jako v loňském roce jsme se sešli před Malostranskou Besedou a po chvilce zamířili do cca 50 m vzdáleného kláštera. Konkrétně jde o Augustiniánský klášter a kostel sv.Tomáše. Zde se nás ujal náš pan František, který většinou bývá spolu s bratrem Juanem průvodcem návštěvníků. Tento klášter není však tak turisticky objevený a proto dostat se do něj má jistý „punc“ „exkluzivity.

Klášter se v posledních letech průběžně velmi citlivě stavebně upravuje, takže jsme mohli konečně v plné kráse obdivovat vnitřní atrium (Rajskou zahradu) a přiznám se, že jsem v ní takto se studenty po dokončení seděl vlastně poprvé. Stín čtyř velkých cypřišů, písečné cesty a původní studna s kováním, dávaly člověku na chvíli zapomenout, že 50 m vzdušnou čarou jezdí za zdmi kláštera cinkající tramvaje a probíhá zde každodenní „babylon“ centra Prahy. Nevím jak studenti ( i oni mi připadali okouzlení tou nádherou), ale já jsem se v duchu skutečně přenesl kamsi do Středomoří či Jižní Ameriky nebýt naší moderní vizáže, která „obraz“ narušila, nešlo by určit století, neboť toto atrium takto mohlo vypadat kdykoliv posledních 800 let.

Náš průvodce, který nás na chvíli v této krásné oáze klidu zanechal, se opět vrátil a pokračovali jsme v exkurzi. Kromě erudovaného výkladu, který jsem již tradičně doplňoval, udílel „fortnýř“ František, kterého považuji za velmi vzdělaného a zkušeného muže, různé životní rady studentům. Přišlo mi to velmi pěkné a upřímné.

Během prohlídky nešlo jen o doladění znalostí, které mají studenti z hodin dějepisu. Šlo také o velmi živé propojování současných a minulých témat, které musí člověk v různém věku řešit a myslím, že nám byl velmi plasticky představen středověký i raně novověký člověk, s jeho hodnotami, pochybami a cíli.

Studenti měli možnost vidět na vlastní oči gotickou i barokní architekturu jednoho z nejkrásnějších klášterů v Praze, respektive v celé republice. Vidět křížovou chodbu, kapitulní síň či atrium, to znamená části kláštera o nichž jsme se před nedávnem učili, bylo, myslím, velkým vizuálním zážitkem.

Text: PhDr. Jaroslav Palas