Návštěva divadla u Valšů

Vloženo: 17.10.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 608x
V centru Prahy, v ulici Karolíny Světlé je malé útulné divadlo U Valšů, které jsme dne 9. 10. 2018 navštívili s žáky všech čtyř ročníků gymnázia. Zhlédli jsme zde dopolední představení, nazvané Svět naruby (Takzvaný ráj). Jednalo se o velmi zajímavé a svým obsahem dojemné pásmo, sestavené z poezie Věry Weislitzové, manželky Arnošta Lustiga. Dvojice herců, jejichž výkony na jevišti byly velmi kvalitní, nás vtáhla do příběhu židovských obyvatel předválečné i válečné Evropy. Divákům byla opět připomenuta krutost s jakou byly zpřetrhány plnohodnotné životy a rodinné vazby miliónů lidí. Střídali se zde scény z období míru a klidu se scénami z prostředí koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Emoce, které jsem měl možnost pozorovat ve tvářích studentů, byly znásobeny ještě formou tohoto představení. Nejen samotná poezie, ale i rekvizity, kostýmy, použití zvětšených fotografií za zády herců a také živá hudba a zpěv pod pódiem, se kterou se v divadlech již tak často nesetkáváme, zanechalo myslím v myslích a srdcích všech přítomných silný „záznam“. Každý si musel klást otázku. „Jak mohlo vůbec k holocaustu dojít“ ? Jak se to mohlo dopustit ?

Po představení se na pódium dostavil pan Josef Lustig, syn Arnošta Lustiga a Věry Weslitzové (Lustigové), který nám vyprávěl příběh jejich rodiny, do něhož zakomponoval i různé velmi osobní vzpomínky na rodiče, připomněl historický kontext, osvětlil počátky spisovatelské dráhy svého otce a přidal mnoho dalších velmi zajímavých informací. Pan Josef Lustig nám svěřil, že také mimo jiné učí studenty na jedné škole a bylo také vidět, že umí s mladými lidmi dobře pracovat. Jeho vyprávění mělo strukturu i poutavost. Obecenstvo dávalo najevo, že je velmi zaujal. Po rozloučení jsme se již vydali na cestu zpět do školy a mně se celou cestu zdálo, že mnozí žáci, jsou stále pohrouženi do myšlenek nad smutným tématem představení.

text: PhDr. Jaroslav Palas