Exkurze do ČNB

Vloženo: 2.11.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 499x
V pátek 19.října 2018 se žáci 2.ročníku nástavbového studia a vybraní žáci 4.ročníku gymnázia zúčastnili exkurze do České národní banky. Nejprve prošli bezpečnostním systémem banky a museli odložit i mobilní telefony.Expozice "Lidé a peníze" se nalézá v prostorách bývalého trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé a dnes České národní banky. Shlédli jsme dva audiovizuální programy. Poté naši pozornost upoutala informace o samotných dveřích trezoru, které váží 8 tun. Po vstupu do prostoru expozice jsme vyslechli odborný výklad a žáci si měli možnost zasoutěžit o "hodnotné ceny". Nabídl se nám unikátní pohled na historii peněz od pazourků k elektronickým penězům. Získali jsme přehled o uceleném vývoji měny a financí, včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Viděli jsme unikátní exponáty dokládající dějiny měny a peněžnictví na našem území a seznámili se navíc s platidly, padělky a ukázkami ochrany peněz. Nakonec nás čekalo překvapení v podobě možnosti "vzít do ruky" zlatou cihlu. Exkurze měla být pro žáky obohacením k maturitní zkoušce a určitě byla.