Přednáška "Cenzury již není, nebude jí více"

Vloženo: 13.11.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 587x
„Cenzury již není, nebude jí více“, tak zní název přednášky, která proběhla v prostorách Gymnázia bratří Čapků dne 22. 10. 2018. Tato slova bylo možné zaznamenat bezprostředně po 15. březnu 1848, kdy byla zrušena cenzura v rakouské monarchii. Co vše však můžeme pokládat za cenzuru, kdy nejvíce zasáhla do dějin a má důležitou roli i v současnosti? Jak ovlivnila jednotlivá období historie a které z významných osobností zasáhla nejvíce? Cenzuru obvykle chápeme jako určitou brzdu, zkreslování faktů, jako něco, co lidem znemožňuje pochopit veškeré souvislosti a seznámit se s pravdou. Může však mít cenzura i pozitivní úlohu? Na všechny otázky poutavým způsobem odpověděla Doc. PhDr. Magdaléna Pokorná, CSc z Historického ústavu AV ČR. Všichni přítomní žáci si rozšířili své znalosti českých dějin a své poznatky mohou využít při dalším studiu a v průběhu maturitních zkoušek.