Přednáška "Pozorování sucha a tání ledovců"

Vloženo: 14.11.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 589x
Dne 5.11.2018 proběhla ve škole v rámci projektu Nebojte se vědy přednáška Ing. J. Sebery, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR, Kiel University) Pozorování sucha a tání ledovců družicovou gravimetrií. Žáci 1.G díky této přednášce nahlédli do světa družicových misí, obeznámili se se základními metodami využívajícími měření gravitačního signálu k odhadování úbytků hmoty ledovců, podzemních zdrojů vod, narůstání oblastí zasažených suchem, rozložení srážek atd. Důraz byl kladen na klimatické změny, k nimž dochází v důsledku globálního oteplování a probírány byly také predikce možných následků těchto globálních problémů lidstva (vymírání živočišných i rostlinných druhů, zánik ekosystémů, změny počasí, zaplavení rozsáhlých území v důsledku zdvižení hladiny oceánů…). Přednáška přinesla řadu mezipředmětových propojení (fyzika, biologie, ekologie, nauka o životním prostředí, geologie) a inspirovala k zamyšlení nad alarmujícím stavem životního prostředí planety Země, rychlostí postupujících změn klimatu a velmi znepokojujícími predikcemi jejich možných důsledků.