Exkurze do Státního archívu

Vloženo: 26.11.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 774x
V pondělí 5.listopadu 2018 se žáci nástavbového studia a 4.ročníku gymnázia zúčastnili exkurze do Státního oblastního archivu. Nejprve jsme byli seznámeni s posláním archivu, procesy (např. skartační řízení), podmínkami studování archiválií apod. Vše bylo doprovázeno tematickou powerpointovou prezentací. Poté následovala prohlídka zázemí budovy, kde měli žáci možnost načerpané teoretické znalosti propojit s praxí. Prošli jsme "cestu archiválie" od převzetí na rampě, přes třídění na pořadače, až po uložení archiválií v depozitáři. Navštívili jsme digitalizační pracoviště a konzervační dílnu. Nakonec jsme shlédli ukázky typických archiválií uložených ve státním oblastním archivu. Žáci odcházeli komplexně vybaveni jak teoretickými znalostmi, tak i praktickou zkušeností. Zájem byl o možnost nahlédnout do matriky za účelem vyhledávání předků a velmi zajímavou byla krátká návštěva v konzervační dílně.