Přednáška "Čeština v České televizi"

Vloženo: 28.11.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 717x
Ve čtvrtek 15. listopadu byla pro žáky gymnázia uspořádána přednáška, jejímž hlavním tématem byl jazyk moderátorů působících v České televizi. V podání Mgr. Lucie Jílkové Ph.D., z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, jsme se seznámili s hlavními zásadami správné výslovnosti, s větnou intonací a kultivovaností projevu jednotlivých protagonistů. Pro zúčastněné nebyla žádná novinka, že se ani profesionálové nevyhnou prohřeškům proti pravidlům spisovné češtiny, a tak se mnozí žáci aktivně zapojili a přidali své poznatky. V devadesáti minutách jsme tak měli možnost porovnat vlastní představy s naplňováním platných norem projevu ve veřejnoprávní televizi.