Den latiny

Vloženo: 4.12.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 661x
Letos měli žáci gymnázia už podruhé možnost navštívit akci věnovanou latině, antické i středověké kultuře, dějinám a literatuře. Den latiny se uskutečnil ve čtvrtek 29. listopadu a stejně jako loni se konal v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Z pestré nabídky 21 různých přednášek si naši žáci vybrali například astronomicko-filologické téma Antické texty o souhvězdích, jazykovědné Angličtina – latina, filozofické Lidské štěstí, božská blaženosti, dramatické Divadlo a vizualita na přelomu epoch, nebo literární Existovala populární nebo braková literatura už ve starověku a středověku? či Propaganda u Caesara. Všechny tyto přednášky si naši studenti po akci chválili, jakož i možnost vůbec se podívat na půdu Filozofické fakulty a nahlédnout tak do akademického světa.

Reakce našich žáků mluví jasně:
• Všechny přednášky měly něco do sebe. Nejvíce mě bavila Propaganda u Caesara a antické divadlo...
• Moc se mi líbila a zaujala mě přednáška o štěstí, lásce a moudrosti... [Přednášející] mluvil pravdivě a kladl otázky, nad kterými je člověk nucen se zamyslet a poté si to uvědomí. Přišlo mi to hrozně zajímavé a poučné, mělo to hloubku a pár věcí mi tam došlo.
• Nejvíce mě zaujalo, jak je latinský jazyk zajímavý, a když se ho naučíte, co vše s ním jde dělat. Např. luštit/překládat staré listiny a hledat zajímavosti o naší nebo světové historii.