Přednáška léčivé rostliny

Vloženo: 19.12.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 650x
Dne 8.11.2018 se žáci 2.G a vybraní žáci 3.G zúčastnili cyklu přednášek na téma Léčivé rostliny. Cyklus se skládal ze 3 přednášek odborníků ze 3 spolupracujících vysokých škol: 1. Přednáška: Ing .J. Tauchen, Ph.D ( Česká zemědělská univerzita ): Historie a využití léčivých, aromatických a kořenových rostlin v minulosti a dnes, byliny pěstované u nás – která nás seznámila s nejdůležitějšími rostlinami s léčebnými účinky sbíranými od pradávna na jednotlivých kontinentech (Amerika - aloe vera, rooibos, myrta, ibišek, mate, kurare, guarana, Austrálie - eukalyptus, tea -tree, kulčiva dávivá, hřebíček, muškátový ořech, Asie – santal, kafr, kardamon…) a s rostlinami používanými v kosmetice či potravinářství. 2. Přednáška: Ing .T.NIx, Ph.D ( Jihočeská univerzita ): Zajímavé léčivé druhy rostlin z čeledi miříkovitých – jež byla zaměřena na nejdůležitější zástupce této čeledi, jejich účinky a použití (Andělika lékařská, anýz vonný, bolehlav planatý, bolševník velkolepý, a všechny druhy používané jako koření - kmín, kopr, fenykl, …) 3. Přednáška: Ing .M. Kuchař, Ph.D ( VŠCHT Praha): Psychoaktivní rostliny v medicíně – zaměřená na rostliny obsahující alkaloidy ovlivňující psychiku – se věnovala kanabinoidům (účinky, použití v lékařství a kosmetice, legislativa), ale také mnohým dalším látkám používaným tradičně v mšamanismu (bufotein, salvinarin) a přírodní medicíně, ale i látkám s potenciálem v léčbě psychických onemocnění (např. deprese). Myslím, že přednáškový cyklus byl pro žáky obohacující, nejvíce vzbudila zájem a rozpoutala diskuzi poslední z přednášek.