Přednáška "Ropa a její zpracování"

Vloženo: 18.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 674x
Dne 14.1.2019 se pro žáky třetího ročníku gymnázia konala dvouhodinová přednáška Ing. Pavla Růžičky, Ph.D., technického manažera firmy Total ČR s.r.o. na téma ROPA a její zpracování aneb do jaké míry jsme na ní závislí. Přednáška byla doprovázena prezentací a videem a diskusí se žáky. Přednáška poskytla mnoho informací o složení a klasifikaci různých typů ropy, umožnila nám dozvědět se, co se skrývá na mořském dnu pod ropnou plošinou a jak obrovské plochy jsou zde osazeny sofistikovanou technikou umožňující těžbu ropy. Dále nás seznámila s produkty zpracování ropy v ropných rafinériích – některé přinesené ukázky si žáci mohli prohlédnout a rozvinula se diskuze o různých oblastech, kde se ropné produkty využívají. Dále se hovořilo o hořlavinách a pravidlech bezpečné manipulace s hořlavinami různých stupňů hořlavosti a o možných rizicích při nesprávné manipulaci či uskladňování těchto látek a o toxicitě a karcinogenitě některých ropných produktů. V rámci povídání o různých ropných produktech si žáci zopakovali také některé pojmy z fyziky (viskozita, hydraulika, tlak, Pascalův zákon).