Film "Hovory s T.G.M."

Vloženo: 29.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 527x
Předvánoční čas využili žáci gymnázia k návštěvě hostivařského kina Premiere Cinemas, kde zhlédli film Hovory s TGM. Čapkovská tematika je pro Čechy stále aktuální, proto neušel pozornosti diváků všech věkových kategorií. Režisér Jakub Červenka natočil film podle scénáře Pavla Kosatíka a do role prvního československého prezidenta T. G. Masaryka obsadil Martina Hubu a do role Karla Čapka Jana Budaře. Film zachycuje dialog těchto významných osobností v zahradě zámku v Topoľčiankách, který přibližuje málo známé okolnosti vzniku Čapkovy knihy. Během jednoho setkání dvou významných osobností se divák dozvídá o okolnostech spojených s vydáním dnes velmi proslulé knihy. Masaryk se v ní dotýká intimních témat, ale jeho rodina si nepřála, aby před národem takto odhaloval své nitro. Čechy opěvovaný prezident je zde tentokrát přiblížen jako přezíravý a neústupný, cítící se být intelektuálně výš než spisovatel, byť ten, ačkoli mladší, rozhodně za Masarykem nijak nezaostává a jako autor i novinář má na budování demokracie také nemalé zásluhy. Autoři tak boří vžitou představu Čechů o „tatíčkovi Masarykovi“, který je v každém ohledu dokonalý. Čapek však zdánlivě prohranou bitvu rozhodně nemíní vzdát a urputně argumentuje, proč má být toto dílo zpřístupněno všem. Nevzdává se, dokud nemá svolení. Kdyby tehdy nebyl Čapek tolik umíněný a kdyby nedokázal prezidenta Masaryka přesvědčit, byli bychom dnes ochuzeni nejen o zmíněnou knihu, ale i o film nutící diváka k zamyšlení.