PARTNEŘI
Aktuality
TŘÍDNÍ SCHŮZKY
5.1.2021
Třídní schůzky proběhnou on-line prostřednictvím platformy Zoom pod vedením třídních učitelů, přihlašovací údaje pro jednotlivé třídy budou přístupny v systému EduPage. Termín: 14.1. 2021 - od 18,00 hod. (4.G – od 19,00).
ZMĚNA INFORMAČNÍHO SYSTÉMU
21.9.2020

Probíhá změna informačního systému. Nově od 28.9. bude škola používat informační systém Edupage. Veškeré informace o přechodu na nový systém byly zaslány prostřednictvím stávajícího systému skolaonline.cz. V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na pana Branda na brand@gbc-pcssou.cz nebo 734876483.

VOLITELNÉ PŘEDMĚTY 1.G, 2.G, 3.G
10.9.2020
Seznam 7 volitelných předmětů, z nichž si každý žák vybere 2 předměty, budou umístěny na nástěnce. Zapisování probíhá od pondělí 14.9.2020. První výuka začíná v lichém týdnu od pondělí 21.9.2020. Minimální počet pro otevření semináře je 5 žáků. Maximální počet žáků dle pořadí uvedeného na seznamech, u některých seminářů možnost 5 náhradních míst. Ve školním roce 2020/2021 škola připravila nabídku těchto předmětů: Tvůrčí psaní, Výtvarná praktika, Průvodcovství, Religionistika, Zážitková psychologie, Seminář z latiny a Žurnalistika.

 

 
 
 
Naše učiliště

 
 
Ověřená firma
Gymnázium bratří Čapků a První české soukromé střední odborné učiliště s.r.o. - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz
 
 
Mapa webu

Týden mozku 2019

Vloženo: 25.3.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 852x
V pátek 15.3.2019 se žáci 3.G jako každý rok zúčastnili Týdne mozku (festivalu AVČR o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku na neurovědách). První přednáška s názvem Mechanismy vzniku bolesti (MUDr. J. Paleček CSc.) rozšířila naše znalosti o typech bolesti (akutní, chronická, nociceptivní, neuropatická, somatická , viscerální, fantomová), jejích příčinách (poškození tkáně, zánět, poškození nervové soustavy) a faktorech, jež ji ovlivňují (genetické, sociální, psychické) a dále o možnostech léčby (farmakologických, chirurgických, akupunktura, hypnóza, placebo). Zajímavým poznatkem byl např. analgetický účinek kapsaicinových náplastí (kapsaicin - účinná látka způsobující pálivost paprik), podstata chladivého účinku mentolu či naopak hřejivých mastí. Dočkali jsme se také odhalení „nadlidské“ schopnosti snášet bolest některých fakírů, na jejímž pozadí je genetická mutace, jejímž důsledkem je snížená schopnost vnímání bolesti či přímo její absence.

Neméně zajímavá byla také druhá přednáška s názvem Životní styl a afektivní poruchy (Prof. MUDr. J. Raboch, DrSc.), při které jsme se dozvěděli smutnou pravdu o neustále narůstajícím počtu duševních chorob ve světové i české populaci ( za posledních 20 let narostl jejich počet na dvojnásobek – nárůst se týká především poruch nálady a demencí) a dále o snižující se věkové hranici jejich propuknutí. Povzbudivé ale bylo mnoho užitečných informací, jak zdravým životním stylem (zdravá strava – Středomořská dieta, dostatek pohybu - min. 2,5 h středně intenzivního aerobního cvičení/týden, pravidelný dostatečný spánek, pobyt venku – na slunci, nekuřáctví, omezení stresu, pozitivní sociální vztahy) můžeme předcházet či léčit mnohé civilizační choroby (obezita, cukrovka, ateroskleróza, ICHS, infarkt, mrtvice, nádory gastrointestinálního traktu), ale také mnohé duševní onemocnění a poruchy (např. deprese). Při dodržení zásad zdravého životního stylu se délka života prodlužuje v průměru u žen o 14 let, u mužů o 11,5 let – takže je čas upravit svůj životní styl!