Týden mozku 2019

Vloženo: 25.3.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 531x
V pátek 15.3.2019 se žáci 3.G jako každý rok zúčastnili Týdne mozku (festivalu AVČR o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku na neurovědách). První přednáška s názvem Mechanismy vzniku bolesti (MUDr. J. Paleček CSc.) rozšířila naše znalosti o typech bolesti (akutní, chronická, nociceptivní, neuropatická, somatická , viscerální, fantomová), jejích příčinách (poškození tkáně, zánět, poškození nervové soustavy) a faktorech, jež ji ovlivňují (genetické, sociální, psychické) a dále o možnostech léčby (farmakologických, chirurgických, akupunktura, hypnóza, placebo). Zajímavým poznatkem byl např. analgetický účinek kapsaicinových náplastí (kapsaicin - účinná látka způsobující pálivost paprik), podstata chladivého účinku mentolu či naopak hřejivých mastí. Dočkali jsme se také odhalení „nadlidské“ schopnosti snášet bolest některých fakírů, na jejímž pozadí je genetická mutace, jejímž důsledkem je snížená schopnost vnímání bolesti či přímo její absence.

Neméně zajímavá byla také druhá přednáška s názvem Životní styl a afektivní poruchy (Prof. MUDr. J. Raboch, DrSc.), při které jsme se dozvěděli smutnou pravdu o neustále narůstajícím počtu duševních chorob ve světové i české populaci ( za posledních 20 let narostl jejich počet na dvojnásobek – nárůst se týká především poruch nálady a demencí) a dále o snižující se věkové hranici jejich propuknutí. Povzbudivé ale bylo mnoho užitečných informací, jak zdravým životním stylem (zdravá strava – Středomořská dieta, dostatek pohybu - min. 2,5 h středně intenzivního aerobního cvičení/týden, pravidelný dostatečný spánek, pobyt venku – na slunci, nekuřáctví, omezení stresu, pozitivní sociální vztahy) můžeme předcházet či léčit mnohé civilizační choroby (obezita, cukrovka, ateroskleróza, ICHS, infarkt, mrtvice, nádory gastrointestinálního traktu), ale také mnohé duševní onemocnění a poruchy (např. deprese). Při dodržení zásad zdravého životního stylu se délka života prodlužuje v průměru u žen o 14 let, u mužů o 11,5 let – takže je čas upravit svůj životní styl!