Výstava Ami Vitale

Vloženo: 11.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 597x
Ve čtvrtek 28.3.2019 žáci 1. – 3 roč. gymnázia absolvovali prohlídku dvou výstav. První z nich byla výstava fotografií Ami Vitale: NADĚJE x VYHYNUTÍ konaná v Czech Photo Centre a týkala se ochrany ohrožených (vymírajících) druhů savců. Fotografie velmi působivě vypovídají o obtížném boji s pytláky, o obětavosti ochranářů i domorodých kmenů nasazujících vlastní životy při záchraně slonů, nosorožců a žiraf či pand. Do záchrany vymírajícího druhu nosorožce tuponosého severního je již mnoho let zapojena i ZOO Dvůr Králové, kde ale bohužel v minulém roce uhynul poslední samec tohoto druhu a poslední mizivou možností záchrany tohoto druhu zůstává tedy pouze umělé oplodnění žijících samic uchovaným spermatem. Smutné je, že důvodem vymírání těchto majestátních zvířat (nosorožců, slonů) není hladomor ani obavy z hrozby ze strany zvířat, ale finanční zisky z prodeje rohů a klů, které jsou nemalé díky ve mnohých zemích světa stále „přežívajícím“ pověrám o zázračných účincích preparátů z nich. V případě ubývající populace pandy velké je to zase ničení přirozených ekosystémů, které pandy potřebují ke svému přežití. Panda velká dnes žije jen v hornatých oblastech jihozápadní Číny jako Gansu, Sečuan, Šan-si a Tibet. Dříve byla rozšířená po celé jihozápadní Číně, v Myanmaru a Vietnamu, zatímco dnes patří k nejohroženějším druhům planety. Odchovat pandy v umělém prostředí je přitom velmi náročné.

Je určitě smysluplné, aby si mladí lidé uvědomovali, že ochrana přirozených ekosystémů a živočichů i rostlin v nich žijících je stále obtížnější, ale o to potřebnější. Vždyť jedním z pravděpodobných katastrofických scénářů zániku civilizace je zhroucení přirozených ekosystémů.
Na této výstavě si studenti v rámci mezipředmětových vztahů měli povšimnout nejen obsahové části apelující na ochranu životního prostředí, ale také pochopit estetiku dokumentární fotografie a jejího sdělení na hranici mezi uměním a kýčem.
Ve druhé části dne se studenti přesunuli do Muzea Kampa, kde na základě vlastního výběru absolvoval každý jednu z nabízených výstav této galerie moderního umění a její obsah zpracuje do eseje, jež bude prezentována v rámci hodin umění a kultury.