Kino Světozor - dokumenty o autismu

Vloženo: 11.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 440x
Dne 3.4. 2019 jsme s žáky 1.G a 2.G, v rámci hodin psychologie, navštívili kino Světozor, kde nás čekalo promítání dvou dokumentů věnujících se autismu - Děti úplňku a Autismus jako dar. Oba dokumenty vznikly z iniciativy rodičů dětí s poruchou autistického spektra. Po projekci následovala beseda s některými protagonisty filmu (rodiči dvou dětí) a mladou ženou s diagnózou autismu, která nám popsala její problémy s běžnými životními situacemi, studiem, atd. vyplývající z její diagnózy. Během diskuse padlo mnoho zajímavých dotazů, které se týkaly nejen samotných dokumentů a jejich pokračování, ale i systému péče v ČR o lidi s autismem v kombinaci s mentálním hendikepem (ty zachycoval snímek Děti úplňku), o sociální podpoře a financování sociálních služeb, přístupu veřejnosti, atd. Další dotazy směřovaly k tématu dobrovolnictví, které je výraznou pomocí pro rodiny s dětmi s autismem nebo s přidruženým mentálním hendikepem. Je velice důležité dělat osvětu takovýmto tématům, která jsou bohužel společností často přehlížena. Jsme rádi, že jsme se projekce a následné diskuse mohli zúčastnit a přejeme spolku Naděje pro děti úplňku, který sdružuje rodiče a další rodinné příslušníky dětí s poruchou autistického spektra, mnoho sil nejen do dalších osvětových aktivit.