PARTNEŘI
Aktuality
TŘÍDNÍ SCHŮZKY
5.1.2021
Třídní schůzky proběhnou on-line prostřednictvím platformy Zoom pod vedením třídních učitelů, přihlašovací údaje pro jednotlivé třídy budou přístupny v systému EduPage. Termín: 14.1. 2021 - od 18,00 hod. (4.G – od 19,00).
ZMĚNA INFORMAČNÍHO SYSTÉMU
21.9.2020

Probíhá změna informačního systému. Nově od 28.9. bude škola používat informační systém Edupage. Veškeré informace o přechodu na nový systém byly zaslány prostřednictvím stávajícího systému skolaonline.cz. V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na pana Branda na brand@gbc-pcssou.cz nebo 734876483.

VOLITELNÉ PŘEDMĚTY 1.G, 2.G, 3.G
10.9.2020
Seznam 7 volitelných předmětů, z nichž si každý žák vybere 2 předměty, budou umístěny na nástěnce. Zapisování probíhá od pondělí 14.9.2020. První výuka začíná v lichém týdnu od pondělí 21.9.2020. Minimální počet pro otevření semináře je 5 žáků. Maximální počet žáků dle pořadí uvedeného na seznamech, u některých seminářů možnost 5 náhradních míst. Ve školním roce 2020/2021 škola připravila nabídku těchto předmětů: Tvůrčí psaní, Výtvarná praktika, Průvodcovství, Religionistika, Zážitková psychologie, Seminář z latiny a Žurnalistika.

 

 
 
 
Naše učiliště

 
 
Ověřená firma
Gymnázium bratří Čapků a První české soukromé střední odborné učiliště s.r.o. - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz
 
 
Mapa webu

Návštěva věznice v Ruzyni

Vloženo: 1.7.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 724x
14. 6. 2019 jsme dopoledne navštívili jednu ze známých pražských věznic a to věznici v Ruzyni. Exkurze se účastnily necelé dvě desítky žáků z naší školy z různých tříd. Šlo o žáky, kteří se k této akci dobrovolně přihlásili, takže jsem očekával opravdu upřímný zájem o téma. Což se potvrdilo.

Sraz byl již před osmou hodinou a to na poněkud odlehlé a opuštěné zastávce „Staré náměstí“ asi 200 metrů od vchodu do areálu onoho nápravného zařízení. Když jsem vystupoval z autobusu, hned mi vytanulo na mysl „Kolik už asi v těchto místech proběhlo odjezdů, příjezdů, objetí, setkání, radosti i slz. Kolik lidí sem přijelo nastoupit vyměřený trest a kolik jich vyšlo z brány a nadechlo se „svobodného“ vzduchu. Tento zhruba hektarový „plácek“ musí být opravdu za posledních cca 70 let „napěchován“ mnoha emocemi.

Zde jsme se sešli s jednou mladou ženou, kterou sem vyslal spolek PRAK, který se zabývá kromě jiného prevencí kriminality. Tato naše průvodkyně byla po celou dobu jistou zprostředkovatelkou mezi námi a zaměstnanci věznice.

Při vstupu jsme se samozřejmě řídili pokyny Vězeňské služby (identifikace, odložení osobních věcí, průchod bezpečnostním rámem, apod. Kdo ještě do této chvíle „nenasál atmosféru“ této výjimečné 
exkurze, tak po vstupu do „čekací místnosti“ a prvních mřížích na oknech pochopil ….. byli jsme uvnitř.

Po chvilce, kterou jsme vyplnili otázkami a diskusí, především o obecných věcech, týkajících se soustavy vězeňství v ČR, se nás ujaly dvě sociální pracovnice, které přímo ve vězení pracují. Jejich práce, jek jsme v průběhu zjistili je velmi pestrá, a provádění skupin při exkurzích je jen jednou z mnoha činnosti.

Exkurze byla vedena velmi svobodně a přátelsky. Žádná otázka nebyla považována za hloupou, takže jsme se ptali „o sto šest“. Prošli jsme velkou část celého areálu, proplétali se v různých tajemných zákoutích, nakukovali do prázdných cel, setkávali se s různými zaměstnanci a samozřejmě s Vězeňskou stráží.

Dozvěděli jsme se opravdu spoustu konkrétních věcí ze života vazebně stíhaných či odsouzených lidí a řadu „historek“ z tohoto prostředí. Byla nám i vyvrácena řada mýtů a naopak jsme se dozvěděli informace z oblastí, o nichž jsme asi vůbec netušili. Neustálé odemykání a zamykání mříží a dveří, zdolávání schodů a poměrně rychlé tempo, nás, myslím, všechny po takřka třech hodinách celkem příjemně unavilo.

Když jsme vyšli ven, bylo na krátký okamžik na účastnících exkurze vidět, že možnost projít se volným prostranstvím, přítomnost trávníku a stromů je velkou odměnou už po tak krátkém deficitu, jaký jsme prožili. Jaké to asi musí být po roce, dvou, pěti ………. viděl jsem ve všech očích. Nikdo by si asi nepřál zjistit tuto odpověď na „vlastní kůži“.

Odcházeli jsme, každý pohroužen do vlastních myšlenek.

text: PhDr. Jaroslav Palas