PARTNEŘI
Aktuality
TŘÍDNÍ SCHŮZKY
5.1.2021
Třídní schůzky proběhnou on-line prostřednictvím platformy Zoom pod vedením třídních učitelů, přihlašovací údaje pro jednotlivé třídy budou přístupny v systému EduPage. Termín: 14.1. 2021 - od 18,00 hod. (4.G – od 19,00).
ZMĚNA INFORMAČNÍHO SYSTÉMU
21.9.2020

Probíhá změna informačního systému. Nově od 28.9. bude škola používat informační systém Edupage. Veškeré informace o přechodu na nový systém byly zaslány prostřednictvím stávajícího systému skolaonline.cz. V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na pana Branda na brand@gbc-pcssou.cz nebo 734876483.

VOLITELNÉ PŘEDMĚTY 1.G, 2.G, 3.G
10.9.2020
Seznam 7 volitelných předmětů, z nichž si každý žák vybere 2 předměty, budou umístěny na nástěnce. Zapisování probíhá od pondělí 14.9.2020. První výuka začíná v lichém týdnu od pondělí 21.9.2020. Minimální počet pro otevření semináře je 5 žáků. Maximální počet žáků dle pořadí uvedeného na seznamech, u některých seminářů možnost 5 náhradních míst. Ve školním roce 2020/2021 škola připravila nabídku těchto předmětů: Tvůrčí psaní, Výtvarná praktika, Průvodcovství, Religionistika, Zážitková psychologie, Seminář z latiny a Žurnalistika.

 

 
 
 
Naše učiliště

 
 
Ověřená firma
Gymnázium bratří Čapků a První české soukromé střední odborné učiliště s.r.o. - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz
 
 
Mapa webu

2. a 3.ročník na výstavě "Doba genová"

Vloženo: 22.11.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 603x
Na této výstavě jsme měli možnost vidět, jak se DNA předává z jedné buňky do druhé. Aby se tak stalo, musíme DNA nejprve nakopírovat. Proces kopírování DNA nazýváme replikace, a tu provádí enzym, což je tzv. aktivní protein, kterému říkáme DNA polymeráza. Mimo jiné jsme se též dozvěděli o čtyřech základních proteinech DNA guaninu, thyminu, cytosinu a adeninu, tyto proteiny se mohou poskládat různými způsoby a tím dávají informaci o tom, jak by se měla buňka diferencovat. Kombinace, které se zde vytvoří, následně zplodí specifického jedince, který je v informaci zakódovaný. V celku se ale jedná jen o základní funkce jako třeba trávení, stavba těla atd. Ve finále se člověk od člověka liší pouze malým zlomkem. Vlastně i se zelím máme společných až 50% DNA a od takového lidoopa šimpanze se lišíme pouze asi o 8%. Dozvěděli jsme se také o jedné velice zajímavé vývojové skupině (Afrotheria), která dle prostředí, vzhledu a stavby těla vypadá jako úplně jiná skupina, než ve skutečnosti je. Podle DNA testů se zjistilo, že pochází ze stejného vývojového předka, který přežil vymření dinosaurů, a následně se rozvíjel buď ve vodě nebo na souši. Patří sem např. slon indický, hrabáč kapský, daman skalní, zlatokrt velký alias blonďatý krtek a jiné. Text: Jakub Daráž a Laura Nesvorná, III.G