Exkurze Archiv bezpečnostních složek

Vloženo: 17.2.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 340x
V pátek 7.2.2020 navštívili naši maturanti spolu se svým učitelem dějepisu a moderních dějin PhDr. Jaroslavem Palasem budovu „Archivu bezpečnostních složek“ v Braníku. Zde se nás ujala vedoucí pracovnice, která má na starost místní archivní fondy. Nejprve nás zavedla do zasedací místnosti, kde nám předložila velmi zajímavé materiály a seznámila nás s činnosti archivu a jeho specifickým postavením mezi ostatními archivy. Poté nás provedla po jednotlivých depozitářích, kde bylo možné velmi zblízka pochopit i jisté „tajemno“ práce archiváře. Součástí návštěvy byla i beseda (rozhovor) nad konkrétními texty, vypovídajícími o komunistické perzekuci. Dojemné příběhy a některé velmi působivé fotografie, týkající se některých osudů vyvolaly řadu emocí a dotazů.

Archiv v první řadě pomáhá badatelům, žákům i laické veřejnosti při pátrání po osudech lidí z nedávné minulosti, spojené s komunistickým, ale i nacistickým režimem, což vede k zlepšování povědomí o těchto obdobích našich moderních dějin. Tato informace žáky velmi zaujala, neboť někteří nepředpokládali, že by i jim samotným bylo umožněno, samostatně bádat např. po svých předcích. Z dalších úkolů, které archiv vykonává, žáky asi nejvýrazněji zaujalo Oddělení třetího odboje, které svou činnosti přispívá k vypořádávání se společnosti se svou komunistickou minulostí.

Na závěr měli žáci možnost shlédnout restaurátorskou „laboratoř“, kde procházejí některé archiválie určitým odborným postupem rekonstrukce či oprav. Jednalo se, stejně jako v ostatních případech, o velmi působivé a trochu tajemné pracoviště. Exkurze splnila svůj účel a myslím, že rozšířila studentům další obzory jejich poznání.