Komunitně osvětové setkání

Vloženo: 20.1.2019 | Autor: brand | Zobrazeno: 136x
V období od října do listopadu 2018 navázala škola v rámci Operačního programu Praha – pól růstu ČR – výzvy 28 - projektu „Společně si rozumíme GBČ PČS SOU“ spolupráci s organizací Proxima Sociale o.p.s., která se zabývá zlepšováním kvality života občanů a pomáhá překonávat nepříznivé životní situace. V rámci spolupráce se zaměřovali na multikulturní výchovu, práci žáků s OMJ a celkové soužití třídního kolektivu, kde jsou žáci s OMJ i s různými kulturními zvyky.

Preventivní program, který byl rozdělen na 4 setkání, které otevíraly obzory žákům, jakým způsobem lze nahlížet na specifické vnímání odlišných kulturních prostředí, nabízel pohled na vnímání světa očima jiných a formou skupinových cvičení a diskuzí umožnil žákům pochopit, jak se mohou cítit žáci „cizinci“ v prostředí české školy. Projekt měl za cíl podpořit toleranci žáků jeden k druhému, naučit je chápat rozdílnost jednoho od druhého a předcházet tak nepříjemným situacím, které z těchto odlišností mohou plynout.

Specifickou oblastí v prevenci sociálně-patologických je kyberprostor, který byl také významnou oblastí projektu. Žáci měli možnost diskutovat o vlivu sociálních sítí, zveřejňování urážlivých fotografiích a o právech každého na soukromí a ochranu ve světě počítačů.

Celý projekt byl zaměřen na třídní kolektiv jakožto na úzkou skupinu lidí, kteří mezi sebou interagují, a riziko vzniku konfliktu z důvodu nepochopení odlišnosti druhých je zde vysoké. Třída zároveň měla možnost otestovat vztahy mezi sebou, diskutovat o nich a za doprovodu odborných pracovníků řešit možné situace, které by z důvodu odlišných kulturních podmínek a OMJ mohly vzniknout.